Koineks Cüzdanı Nedir?

Koineks cüzdanı, koineks sitesine üye olduktan sonra hesabınızın onaylaması sonucunda oluşturulan internet cüzdanına verilen isimdir. Koineks cüzdanınızla kripto para alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir, cüzdanınızdan banka hesabınıza para yatırabilir, aynı zamanda banka hesabınızdan cüzdanınıza para gönderebilirsiniz.

Koineks cüzdanı, koineks borsasıyla kripto para alım satım işlemleri yapabilmeniz için mutlaka gereklidir. İnternet cüzdanınız, kripto paralarınızın tutulduğu yerdir. Aslında bu tabiri biraz daha açmak gerekir. Zira kripto paralar fiziksel bir yapıya sahip olmadığından, paranız herhangi bir yerde saklı anlamına gelmez. Kripto paralarınız cüzdanınızda depolanan işlem kayıtlarıdır.

Koineks Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Koineks cüzdanı, diğer tüm internet cüzdanlarında olduğu gibi blok zinciri sisteminin bir parçasıdır. Koineks cüzdanında bulunan paralarınız blok zinciri üzerinde kayıt altına alınır. Koineks cüzdanı yaptığınız tüm alım satım işlemlerini gösteren bir cüzdandır. Bu cüzdan ayrıca genel ve özel anahtarlarınızı saklı tutma özelliğine sahiptir. Bir kişi size kripto para gönderdiğinde bu para cüzdanınzda yer alan özel anahtar ile imzalanmış olur. Daha sonra blok zincirinde yer alan genel anahtar tarafından onaylanınca işlem başarılı bir biçimde gerçekleşir.

Çevrim Dışı Cüzdan Nedir?

Kripto para konusunda yatırımcıların en büyük korkusu hiç şüphesiz hacker saldırılarıdır. Bu nedenle yatırımcılar yatırımlarını koruma konusunda yeni yöntemler arayışı içerisine girmişlerdir. Bu yöntemlerden bir tanesi de çevrim dışı (offline) cüzdanlardır. Bu cüzdanlar sektörde “soğuk cüzdan” olarak da isimlendirilirler.

Soğuk cüzdanlar bitcoin ve diğer kripto paraları saklamaya yarayan, online cüzdanlara nazaran daha güvenli olan cüzdanlardır. Zira internetten gelebilecek olan hack saldırılarına karşı koruma altındadır. Çevrim dışı cüzdanlarınız ağa bağlı olmayan bir bilgisayarda güven içinde tutulabilir. Yine de tedbiri elden bırakmadan çevrim dışı cüzdanları da şifreleyip aynı zamanda yedeklemekte de fayda vardır.

Çevrim dışı cüzdanları saklamak ve korumak için birden fazla yöntem vardır. Gelin bu yöntemlere hep birlikte göz atalım.

Çevrim Dışı İşlem İmzalama

Bu yöntem için iki ayrı bilgisayarak gereklidir. Bu işlemde tek bir cüzdanı iki farklı bilgisayar paylaşmaktadır. Cüzdanın ikiye ayrılıp bir kısmının bir bilgisayarda diğer kısmının da öteki bilgisayarda bulunması işlemidir. Bu yöntemin en önemli özelliği bir bilgisayarın ağa bağlanabiliyor oluşudur. Ancak ağa bağlanan bilgisayarın işlem imzalama yetkisi bulunmamaktadır. Ağa bağlanmayan bilgisayar cüzdanın asıl koruyucusu konumundadır. Online olan bilgisayar izleyici bir cüzdana sahiptir.

Bu cüzdandan alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için bir USB bellek gereklidir. İlk etapta ağa bağlanabilen bilgisayarla bir işlem oluşturularak bu bilgiler USB belleğe kaydedilir. Daha sonra USB bellek çevrimdışı olan bilgisayara bağlanarak işlem onayı gerçekleştirilir. Daha sonra USB bellek tekrar çevrim içi bilgisayara bağlanarak alım satım işlemini gerçekleştirebilir. Bu yöntemde çevrim içi bilgisayar hackerlar tarafından saldırıya uğrasa dahi, cüzdanın işlem yapma yetkisi olmadığından kripto paralarınız güven içerisinde tutulabilir.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanlar taşınabilir olmasıyla öne çıkan cüzdanlardır. Tıpkı bir flash bellek gibi çalışan donanım cüzdanları, sadece cüzdan görevi görme amacıyla tasarlanmıştır. Bu yöntemlde kripto paralarınızı güven içerisinde tutmanız mümkündür. Donanım cüzdanlarında yedekleme seçeneği yer aldığından, cihaz bozulduğunda ve kaybolduğunda dahi, kripto paralarınızı kurtarma şansına sahipsiniz.

Çevrimiçi Cüzdan Nedir?

Çevrimiçi cüzdan online ortamda kullanılan ve bulut üzerine kaydedilen cüzdanlardır. Bu tip cüzdanlara her türlü bilgisayar ve akıllı cihazlardan erişebilmek mümkündür.  Çevrimiçi cüzdanlar kullanıma daha elverişli olsalar da dezavantajları da mevcuttur. Çevrimiçi cüzdanlar özel anahtarlarınızı saklamaktadır. Ancak bu özel anahtarlar hack saldırıları sonucu üçüncü kişilerin eline geçebilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle çevrimiçi cüzdanlar her platformda güvenli değildirler.

Çevrimiçi cüzdanlar web tabanlı cüzdanlar olarak öne çıkar. Çevrimiçi cüzdanlar hack saldırılarına uğrayabileceğinden, güvenilir bir web sayfasında cüzdan oluşturmak önemlidir. Çevrimiçi cüzdanlar, masaüstü cüzdanları ile senkronize bir biçimde çalıştıklarından son derece kullanışlıdırlar.

Çevrimiçi cüzdanların bu kadar popülerleşmesinin en önemli sebeplerinden birisi hiç şüphesiz akıllı telefonlardır. Akıllı telefonlardan rahatça erişilip, alım satım  işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz çevrimiçi cüzdanlar oldukça yaygındır. Ancak bu tip cüzdanları kullanmadan ve işlem yapmadan önce dikkatli olmak gerekldir. Zira yapacağınız yanlış bir işlem, cüzdanınızın hackerlar tarafından ele geçilirmesine neden olabilir.

Mobil Cüzdan

Mobil cüzdanlar da tıpkı çevrimiçi cüzdanlar gibi çalışırlar. Ancak bu yöntemde Android veya Apple telefonlar üzerinden uygulama indirilmesi gerekir. Mobil cüzdanlar çok fazla önerilmese de sıklıkla kullanılmasıyla ön plandadır. Kişiler bitcoin cüzdanlarını yanlarında taşımak istediklerinden hızla mobil cüzdanlara yönelmektedir. Mobil cüzdanlarla internet üzerinden kolay bir biçimde kripto para alışverişi yapmak mümkündür.

Mobil cüzdanları kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Zira yapabileceğiniz bir hata mobil cüzdanınızın 3. Kişilere açılmasına ve hesabınızın hacklenmesine neden olabilir. Bu nedenle mobil cüzdan kullanmadan önce hem mobil cüzdanları hem de kullanacağın uygulamalar konusunda etraflıca bir araştırma yapmak kripto paralarınızın güvenliği için iyi olacaktır.

Author: Koineks Bitcoin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir